Co w odpowiedzi na trudne typy zachowań?

formacja-ksiezy-09-12-2016-19aSpotkanie w ramach Formacji Permanentnej Księży odbyło się w Warszawie w dniach 9-10 grudnia. Tematem spotkania była próba odpowiedzi na pytanie jak radzić sobie w kontakcie z osobami o trudnych typach zachowań.

Pierwszy dzień formacji rozpoczęły Nieszpory, po których ks. Tadeusz Huk wprowadził zebranych do tematu spotkania.

Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu na temat Kontaktów z osobami przejawiającymi trudne typy zachowań. Wykład wygłosiły specjalistki z warszawskiej Pracowni Dialogu: p. Katarzyna Semczuk-Dembek i p. Kamilla Hermanowska. Psychoterapeutki omówiły wybrane typy trudnych zachowań takie jak: skrupulatność, podejrzliwość, czy działania antyspołeczne. Każdy z opisów wzbogaciły praktycznymi wskazówkami odpowiedzi na przedstawione rodzaje zachowań.

Na zakończenie piątkowego spotkania ks. bp Piotr Jarecki powiedział do duchownych słowo oraz ich pobłogosławił.

Drugiego dnia formacji młodzi kapłani uczestniczyli w warsztatach w podziale na grupy. W czasie zajęć księża mieli szansę utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę. Każdy z kapłanów mógł opowiedzieć o własnych doświadczeniach kontaktów z osobami przejawiającymi trudne typy zachowań oraz przećwiczyć nowe wzorce.

W ciągu roku, młodzi kapłani uczestniczą w trzech spotkaniach w ramach formacji permanentnej księży. Grudniowe spotkanie było drugim z cyklu i odbyło się w Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska przy ul. Okopowej 55.

Galeria

fot. Mirosław Wiśniewski