Duchowość dla Warszawy – Święci

„Dlaczego święci? – Bo w tych trudnych, niepewnych czasach, w zagubieniu spowodowanym pandemią opieka świętych jest konieczna. Bezradność wywołana niepewnością jutra, również tą materialną, przyzywa pomocy tych, którzy w sposób radykalny przeszli swoje życie i są dla nas inspiracją i wsparciem” – tak wyjaśnia  powstanie cyklu piosenek o świętych ich autor i kompozytor – Marcin Styczeń.
Kolejne spotkanie z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, zorganizowane przez Akademię Katolicką w Warszawie stanowiło program słowno-muzyczny, skupiający się na sylwetkach 14 świętych i błogosławionych. Koncert odbył się 14 stycznia i był transmitowany online. Autor w swych utworach przekazywał głębię postaci i ich wyjątkowość, którą odkrył po długiej medytacji i wczytywaniu się w ich życie: „do każdej z postaci szukałem klucza”. Dlatego część piosenek muzyk wyśpiewał w pierwszej osobie, oddając swój głos bohaterom i ich drodze świętości. Koncert rozpoczęły słowa wprowadzenia ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora Akademii Katolickiej, który porównał świętych do gwiazd, które rozświetlają zasnute chmurami niebo, trudności chwili obecnej, świata, który zmaga się z pandemią. „Dzięki tym utworom – zauważył – świętość znów może zapukać do naszych serc”. Marcin Styczeń wraz z zespołem wykonał 14 utworów, które składają się na płytę „Święci”: św. Brat Albert, św. Ignacy Loyola, bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, św. Jadwiga Królowa, bł. Michał Giedroyć, św. Maksymilian Kolbe, św. Jan od Krzyża, św. Szarbel, św. Faustyna, św. O. Pio, Kardynał Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II, św. Jadwiga Śląska, św. Franciszek z Asyżu. Każda z piosenek została opatrzona komentarzem autora, który wyjaśnił własne rozumienie świętości i specyfiki ich powołania.

Koncert jest dostępny online na stronie uczelni:  akademiakatolickapl. Kolejne spotkanie z cyklu „Duchowość dla Warszawy” odbędzie się 24 lutego.