Jak się komunikować, aby być bliżej

duchowosc-dla-warszawy-15-12-2016-11-22-1915 grudnia br. odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Duchowość dla Warszawy” zorganizowane przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie we współpracy z Centralną Bibliotekę Rolniczą.

Licznie przybyłych tego dnia do biblioteki przy Krakowskim Przedmieściu słuchaczy przywitał ks. Krzysztof Pawlina, rektor papieskiej uczelni.

Na wstępie do wykładu s. Judyta Pudełko przytoczyła słowa Pisma św. „Nie jest dobrze, aby człowiek był sam”. Zauważyła, że z jednej strony mamy wobec relacji duże pragnienia, z drugiej strony trudności.

Następnie, wykład „O komunikacji budującej bliskość” wygłosiła p. Agnieszka Kozak. Psycholog, coach i trener biznesu wskazała na fundamenty komunikacji, którymi są akceptację samego siebie oraz odkrycie pragnień własnego serca. „Bliskość zaczyna się od spotkania z samym sobą” – przekonywała. Wykładowczyni papieskiej uczelni zapoznała zebranych m.in. z zasadami empatycznego słuchania w oparciu o metodę Porozumienia bez przemocy. „Bliskość to uważność, zaciekawienie drugim człowiekiem. W komunikacji budującej bliskość ja cię słucham i ja cię słyszę” – mówiła.

Po wykładzie miała miejsce dyskusja panelowa z udziałem ks. dr. Marka Dziewieckiego, psychologa i rekolekcjonisty oraz psycholog Agnieszki Sowińskiej Wróbel. Pytania z sali zebrała i dyskusję poprowadziła s. dr Judyta Pudełko.

W roku akademickim 2016/2017 zaplanowano cztery wykłady z cyklu „Duchowość dla Warszawy”. Następne, trzecie spotkanie odbędzie się 9 marca 2017 r. Temat najbliższego wykładu zostanie wyłoniony na podstawie zgłoszonych w ankietach propozycji.

Galeria

fot. Mirosław Wiśniewski