Modne bzdury

Kolejne spotkanie w ramach Formacji Permanentnej Księży odbyło się w Warszawie w dniach 24-25 listopada.

Pierwszego dnia formacji o. dr Mateusz Przanowski OP podzielił się spostrzeżeniami zjawisk, które nazwał „Modnymi bzdurami”. Terminem tym, dominikanin określił pojęcia biblijne, które w wyniku „majsterkowania przy wierze” tracą swoje prawdziwe, biblijne zakorzenienie w tradycji Kościoła. W przekonaniu dyrektora Instytutu Tomistycznego zjawiska te w ostatnim czasie mocno się nasiliły.

W pierwszej część wykładu dominikanin opisał w 6 punktach diagnozę redefinicji pojęć bilbiljnych, którą dokonał błogosławiony, kardynał, filozof i teologa John Henry Newmana. W drugiej części, wskazał szereg konkretnych przypadków, w których ta diagnoza się sprawdza, spotykamy się z nią w świecie wokół. Na zakończenie piątkowego spotkania ks. bp Michał Janocha powiedział do zebranych słowo oraz ich pobłogosławił.

Drugiego dnia formacji s. mgr Anna Maria Pudełko podjęła temat troski o rozwój powołania kapłańskiego na poszczególnych etapach życia oraz omówiła szanse i zagrożenia związane z kryzysem powołania.

W ciągu roku, młodzi kapłani uczestniczą w trzech spotkaniach w ramach formacji permanentnej księży. Listopadowe spotkanie było drugim z cyklu. Tradycyjnie odbyło się w Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska przy ul. Okopowej 55.

Galeria

fot. Mirosław Wiśniewski