Msza św. w intencji śp. Kard. Józefa Glempa

23 stycznia 2018 r. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiona została msza św. w intencji śp. Kard. Józefa Glempa. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił J.E. Kard. Kazimierz Nycz.

W homilii, Metropolita Warszawski powiedział: „Posługę kardynała Glempa, którą dziś wspominamy można opisać takimi słowami jak pasterz, sługa i szafarz Bożych tajemnic, szafarz wierny”. Przypomniał, że w najważniejszych i najtrudniejszych decyzjach, kierował się On swoim sumieniem, co bywało bolesne, szczególnie w latach wczesnej Solidarności i stanu wojennego.

Wśród najważniejszych posług, które kard. Józef Glemp podejmował w Kościele, hierarcha wymienił m.in. przewodzenie diecezji olsztyńskiej, gnieźnieńskiej i warszawskiej, oraz przewodniczenie jako Prymas Konferencji Episkopatu Polski.

Za odważną i wizjonerską decyzję kard. Nycz uznał powołanie przez Prymasa Glempa w 1990 r. piątego wówczas na świecie seminarium Redemptoris Mater, jak też podjęcie zobowiązania do zbudowania w Warszawie Świątyni Opatrzności.

„Przy tym wszystkim, w piątą rocznicę Jego śmierci trzeba powiedzieć jeszcze jedno: był po prostu, będąc dobrym pasterzem, był dobrym człowiekiem, ciepłym człowiekiem, czasem wręcz nieśmiałym, był po prostu dobry. I za takiego Prymasa, za takiego kardynała Józefa, dzisiaj, w tej naszej archikatedrze, dziękujemy Panu Bogu” powiedział metropolita.

Po mszy św. zebrani przeszli do miejsca pochówku kard. Józefa Glempa, gdzie złożyli wieńce i kwiaty.

Mszę św. poprzedziła konferencja pt. „Prymas Józef Glemp: nowe fakty i nieznane dokumenty. W 5 rocznicę śmierci” zorganizowana przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski