Po sympozjum „Wiara i kultura. Razem czy osobno?”

13 kwietnia 2013 r. odbyło się sympozjum „Wiara i kultura. Razem czy osobno?” organizowane przez Papieski Wydział Teologiczny – sekcję św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Bobolę. Rozpoczęliśmy mszą św. której przewodniczył Jego Eminencja Kard. Kazimierz Nycz. Ks. Kardynał towarzyszył nam podczas pierwszych wykładów za co serdecznie dziękujemy.

Podczas wykładów pochylaliśmy się nad tematyką wiary w kontekście konkretnych dziedzin kultury: sztuk pięknych, muzyki, literatury i filmu. Na sympozjum zaproszeni byli wybitni goście. Wykład rozpoczynający przygotował  i wygłosił o. prof. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski OP – z wykształcenia historyk sztuki oraz filozof. Kolejnym prelegentem był prof. Adam Myjak, rzeźbiarz i Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ostatnim prelegentem przed przerwą był prof. Ryszard Zimak, Rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Po przerwie odbyły się jeszcze dwa wykłady. Pierwszy, na temat relacji literatury i sztuki, wykłosił ks. prof. Marek Starowieyski, wybitny polski patrolog, znawca Ojców Kościoła, apokryfów wczesnochrześcijańskich. Ostatni wykład na temat filmu wygłosił Pan Łukasz Maciejewski, dziennikarz i krytyk filmowy.

Sympozjum zakończyło się panelem dyskusyjnym prowadzonym przez ks. dr Marka Kotyńskiego, podczas którego goście odpowiadali na pytania z sali.

Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz wysłuchania wykładów i panelu dyskusyjnego.

Zobacz galerię z sympozjum

Posłuchaj wykładów:

Otwarcie sympozjum – ks. Rektor Krzysztof Pawlina

Otwarcie sympozjum

Wykład wprowadzający – o. prof. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski OP

Wykład wprowadzający

Sztuki piękne – prof. Adam Myjak

Szutki piękne

Muzyka – prof. Ryszard Zimak

Muzyka

Literatura – ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski

Literatura

Film – Łukasz Maciejewski

Film

Panel dyskusyjny – ks. dr Marek Kotyński

Panel dyskusyjny