Spotkanie Formacyjne Księży – 30 września – 1 października

spotkanie-formacyjne-ksiezy-30-09-2016-14Blisko 100 kapłanów od 2 do 10 roku kapłaństwa wzięło udział w dniach 31 września i 1 października w spotkaniu formacji permanentnej księży.

Piątkowe spotkanie rozpoczęło się Nieszporami, w których uczestniczył ks. Kardynał Kazimierz Nycz. Po modlitwie Liturgią Godzin, metropolita warszawski powiedział do zebranych Słowo. Następnie ks. Tadeusz Huk wieloletni ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie dokonał wprowadzenia do tematu spotkania formacyjnego.

W drugiej części wieczoru ks. dr Krzysztof Grzywocz podjął się odpowiedzi na pytanie, na czym polega dzisiaj dar księdza-proroka. Rekolekcjonista cytując Pismo Święte ukazał, iż prorok służy Bogu – nie sobie. Przekonywał również, iż „wielka teologia, wielkie duszpasterstwo zaczyna się od patrzenia, słuchania pełnego szacunku, bez uprzedzeń, bez przesądów”.

Troska o zdrową duchowość oraz czym różni się ona od patologii duchowości była tematem przewodnim drugiego dnia spotkania. Ks. Grzywocz przedstawił charakterystykę zdrowej duchowości, której oznaką jest umiejętność wejścia w zdrową relację z Bogiem, człowiekiem i samym sobą. Prelegent omówił różnorodne oznaki patologii duchowości oraz wskazał jak pracować z osobami potrzebującymi pomocy w tych obszarach.

Spotkanie odbyło się w Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska przy ul. Okopowej 55.

Galeria

fot. p. Mirosław Wiśniewski