Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa kard. Sistachowi

„Kościół musi dać pierwszeństwo ewangelizacji. Jest konieczne, skierować działalność Kościoła w kierunku autentycznej i solidnej formacji chrześcijan, by przeżywali swoje życie chrześcijańskie w wierności Kościołowi i w hojności, tak by w społeczeństwie wyrażali swoją wiarę przez świadectwo życia i słowa.” – powiedział kard. Lluís Martínez Sistach, arcybiskup Barcelony po odebraniu tytułu doktora honoris causa nadanego przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie – sekcję św. Jana Chrzciciela oraz Collegium Bobolanum.

Dnia 6 listopada 2012 r. we wtorek odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa kard. Lluísowi Martínezowi Sistachowi.

Na uroczystość przybyli rektorzy wyższych uczelni, wykładowcy Papieskiego Wydziału Teologicznego, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie z archidiecezji warszawskiej oraz diecezji warszawsko-praskiej, z Siedlec, Drohiczyna i Łowicza oraz świeccy. Po powitaniu gości laudację wygłosił bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus.

Kard. Lluís Martínez Sistach jest nie tylko naukowcem, ale także duszpasterzem. – powiedział podczas laudacji bp Pikus. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przedstawił kard. Sistacha jako zatroskanego o Kościół, nie tylko w Barcelonie, ale na całym świecie, pasterza, który realizuje misję nowej ewangelizacji Europy. To m.in. dzięki kard. Sistachowi zorganizowano w maju 2012 r. tzw. Dziedziniec Pogan czyli przestrzeń dialogu ze światem.

Następnie miała miejsce promocja książki „Stowarzyszenia wiernych” nominata oraz wykład. Kard. Sistach przypomniał o ważnej roli Kościoła polegającej na towarzyszeniu światu z zachowaniem własnej tożsamości. Głos Kościoła – zdaniem kard. Sistacha – który chce przyczyniać się do rozeznawania wartości ważnych dla społeczeństwa, które wpływają na autentyczną realizację osoby ludzkiej i życia społecznego nie powinien nikomu przeszkadzać. Także wtedy, gdy jest to prorocki głos który idzie pod prąd i wbrew opiniom ogólnie przyjętym.

Na koniec głos zabrał ks. prymas Józef Glemp oraz kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz PWTW.

 

„Wielkie gratulacje dla naszego wydziału teologicznego, za to że tak trafnie wybrał kolejnego doktora honoris causa naszej uczelni dla przybliżenia nam Hiszpanii, Barcelony, a może przede wszystkim osoby o tak bogatym życiorysie, jaką jest ks. kard. Sistach”

kard. Kazimierz Nycz

 

Pobierz laudację

Pobierz wykład doktora honoris causa kard. Sistacha

Kard. Lluís Martínez Sistach – arcybiskup Barcelony, wybitny kanonista, współczesny ewangelizator, osobiście zaangażowany w dialog społeczny, międzywyznaniowy i międzyreligijny.